Reklama

Ładowanie...

Zmarła „matka Srebrenicy”

Zmarła „matka Srebrenicy”

31.07.2018
Czyta się kilka minut
Hatidża Mehmedović straciła w lipcu 1995 r. męża, dwóch synów oraz dwóch braci – wszystkich, kilka dni po zajęciu Srebrenicy, zabili bośniaccy Serbowie.
P

Po wojnie założyła stowarzyszenie „Matki Srebrenicy”, zrzeszające matki, córki i wdowy wielu spośród ponad 8 tys. ofiar masakry dokonanej przez armię gen. Ratko Mladicia. Organizacja opowiadała światu o zbrodni z perspektywy krewnych ofiar. I choć w późniejszych latach „Matki Srebrenicy” uwikłały się w bośniacką politykę, sama Mehmedović protestowała przeciwko zbiorowemu obarczaniu Serbów za winy tamtej wojny. W końcu sama była jedną z nielicznych muzułmanek, które wróciły do Srebrenicy – aby świadczyć, że współistnienie obu grup w Bośni jest wciąż możliwe. Zmarła w Sarajewie, w wieku 65 lat. ©℗

Czytaj także: Marta Paluch: Sąsiedzi spod Srebrenicy

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]