Reklama

Złudzenie Big Data

Złudzenie Big Data

28.02.2016
Czyta się kilka minut
Czy wielka ilość informacji, do których mamy dziś dostęp, a także możliwości przetwarzania ich na skalę dotąd niespotykaną, przekładają się na naszą bardziej wartościową wiedzę?
Fot. Monty Rakusen / GETTY IMAGES
T

Trudno się dziwić zachłyśnięciu ilością informacji będącej w zasięgu naszej ręki, skoro właśnie tego, co obecnie oferuje tzw. Big Data, przez długi czas pragnęliśmy. W życiu codziennym i w nauce naturalne było poszukiwanie nowych informacji, nowych faktów i danych, a równocześnie technologii ich przetwarzania i analizowania. Ale nazbyt często do relacji między ilością a jakością informacji podchodzimy bezkrytycznie. Zbyt pospiesznie ulegamy złudzeniu, że więcej oznaczać musi lepiej.

Bat na wielkie liczby

Wśród zwolenników Big Data dość powszechne jest przekonanie, że rosnąca ilość jest w stanie zrekompensować niewystarczającą jakość. Viktor Mayer-Schönberger i Kenneth Cukier, autorzy głośnej książki „Big Data. Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie” (wyd. MT Biznes, Warszawa 2013), jednoznacznie pogląd ten podzielają....

9798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]