Reklama

Matematyka nie lęka się losu

Matematyka nie lęka się losu

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Zdarzenia losowe mogą zdecydować o zaszczytach albo więzieniu. Zdanie się na los potrafi zaważyć na wygranej w kasynie albo klęsce w wyborach. Dlaczego tak nam trudno uwierzyć w przypadek?
il. Zygmunt Januszewski
K

Kiedy doświadczamy najzupełniej przypadkowych zdarzeń, często próbujemy doszukać się w nich sensu. Nie chcemy się pogodzić z tym, że może za nimi nie stać żadna przyczyna. „Procesy losowe tworzą wiele sekwencji, które przekonują ludzi, że tak naprawdę proces nie mógł być losowy” – pisze w książce „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” noblista Daniel Kahneman. I dodaje: „Za często – o wiele za często – jesteśmy skłonni odrzucać pogląd, że w życiu wiele rzeczy jest kwestią czystego przypadku”.
Wyrok losu
Oceniając, co jest lub co nie jest losowe, ulegamy w dodatku charakterystycznym złudzeniom. Niekiedy na tyle silnym, że np. reaguje na nie rynek. Leonard Mlodinow w książce „Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los” pisze o nieoczekiwanej decyzji firmy Apple względem mechanizmu losowego wyboru piosenek w jednym z modeli iPoda....

9749

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]