Reklama

Złe strony rozdrobnienia

Złe strony rozdrobnienia

23.06.2015
Czyta się kilka minut
O konsolidacji w przypadku samorządu terytorialnego nie mówi się często, gdyż uważana jest za zamach na niezależność samorządów lokalnych.
Jan Krzysztof Bielecki
Jan Krzysztof Bielecki Fot. Kamila Zarembska
T

Tymczasem zarówno o konsolidację, jak i o optymalizację ekonomiczną na poziomie samorządu powinniśmy zabiegać, jeśli myślimy o opłacalności i innowacyjności występujących tam procesów. Na poziomie lokalnym samych przedsiębiorstw działających w sektorze wodno-kanalizacyjnym działa mniej więcej tyle, ile mamy w Polsce gmin – ok. 1600. To rozdrobnienie wiąże się z dużymi nakładami, które z kolei przekładają się na ostateczną cenę usług dla odbiorców. Czyli cenę wody. Inwestor zacząłby się zastanawiać, jaki zwrot przynosi zainwestowany kapitał. W omawianym przypadku rentowność przedsiębiorstw nie jest zadowalająca. To najbardziej negatywne efekty rozdrobnienia dostawców usług na tym rynku. Rozsądny ekonomista zaleciłby rozważenie konsolidacji. Problem ten dotyczy także innych branż. W przypadku opieki zdrowotnej konsolidacja mogłaby doprowadzić do bardziej optymalnego wykorzystania powierzchni szpitalnej, podziału kompetencji między szpitalami na różnych szczeblach samorządu. ©

JAN KRZYSZTOF BIELECKI jest byłym prezesem Rady Ministrów

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]