Reklama

Zimy żal

Zimy żal

22.01.2007
Czyta się kilka minut
Stało się. Prorocy od pogody twardo stawiają sprawę: śniegu i mrozu nie będzie. Kolejny pewnik znika.
B

Bardziej od zagadnień doraźnych, związanych z upadkiem zimy - narzekań sadowników, spodziewanych kłopotów z oziminą, dywagacji, czy brak ów jest kolejnym dowodem na słabość polskiej polityki zagranicznej, katastrofalnego bilansu wodnego i stu innych plag, które bez wątpienia dopadną nas za karę - niepokojem napełnia mnie poczucie, że oto wraz z mrozem i śniegiem usuwa się spod naszych nóg trwały fundament. Niezbędny element rzeczywistości, pewny jak wieczna zmarzlina składnik polskiej mitologii.

To przełom potężniejszy niż najbardziej choćby ekscentryczne rewolucje u szczytów władzy. Władza przychodzi i odchodzi, zmieniają się mody, twarze prezenterów i mapy geograficzne, a pory roku zostają.

Okazuje się, że i to nie jest pewne. Coś zgrzyta w kosmosie. Naturalny rytm został zakłócony na dobre.

Co chcielibyśmy ukryć...

8530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]