Reklama

Zimy żal

22.01.2007
Czyta się kilka minut
Stało się. Prorocy od pogody twardo stawiają sprawę: śniegu i mrozu nie będzie. Kolejny pewnik znika.
B

Bardziej od zagadnień doraźnych, związanych z upadkiem zimy - narzekań sadowników, spodziewanych kłopotów z oziminą, dywagacji, czy brak ów jest kolejnym dowodem na słabość polskiej polityki zagranicznej, katastrofalnego bilansu wodnego i stu innych plag, które bez wątpienia dopadną nas za karę - niepokojem napełnia mnie poczucie, że oto wraz z mrozem i śniegiem usuwa się spod naszych nóg trwały fundament. Niezbędny element rzeczywistości, pewny jak wieczna zmarzlina składnik polskiej mitologii.

To przełom potężniejszy niż najbardziej choćby ekscentryczne rewolucje u szczytów władzy. Władza przychodzi i odchodzi, zmieniają się mody, twarze prezenterów i mapy geograficzne, a pory roku zostają.

Okazuje się, że i to nie jest pewne. Coś zgrzyta w kosmosie. Naturalny rytm został zakłócony na dobre.

Co chcielibyśmy ukryć...

8530

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]