Reklama

Zdążyć na nowe życie

Zdążyć na nowe życie

z Humania (środkowa Ukraina)
20.04.2021
Czyta się kilka minut
Trafiają do niej zekowie, więźniowie z długim stażem. Po różnych wyrokach, także za morderstwa. „Nie pytam ich, co robili wcześniej, ale co chcą robić dalej” – mówi Ludmiła.
Suseł i fresk wchodzącego Jezusa. Ośrodek w Humaniu, grudzień 2020 r.
W

Wnęka w ścianie ma kształt drzwi, przez które przechodzi naturalnej wielkości Jezus Chrystus. Zbawiciel na fresku ma szlachetną, świetlistą twarz. Tymczasem Suseł wygląda jak z filmu o ludziach marginesu. Drobny, wychudzony, cały w tatuażach.

Tak naprawdę Suseł ma na imię Ołeksandr. Ale, jak mówi, nie ma żadnego znaczenia, jakie imię nadano mu po narodzeniu, bo potem stał się Susłem. Może gdy zacznie kiedyś nowe życie, wróci do starego imienia.

Przeorana zmarszczkami twarz rozjaśnia się w promiennym uśmiechu. Suseł staje przed Jezusem, tu dobrze byłoby zrobić zdjęcie. Jezusa, podkreśla Suseł, też osądzili i skazali. Wprawdzie za niewinność, ale on, Jezus, wszystko by rozumiał. Nie miałby nic przeciwko temu, że Suseł obok niego staje sobie do zdjęcia. Choć łącznie spędził 26 lat w więzieniach.

– Miałem 16 lat, gdy spieprzyłem sobie życie. Patrzysz wstecz, a tam...

15332

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]