Reklama

Zbiory papryki chili w Bangladeszu

Zbiory papryki chili w Bangladeszu

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Fot. Abdul Momin / SOLENT NEWS & PHOTO AGENCY / EAST NEWS
B

Blisko połowa Bengalczyków wciąż znajduje zatrudnienie w rolnictwie, chociaż w ostatnich latach to usługi i produkcja przemysłowa, głównie na eksport, sprawiły, że azjatycki kraj – jeden z najbiedniejszych w świecie – zaczął się coraz szybciej rozwijać (wzrost PKB rzędu 7 proc.). Papryka chili, sprowadzona do Azji w XV wieku przez portugalskich żeglarzy, stała się z czasem podstawowym składnikiem przypraw kuchni bengalskiej. Na zdjęciu: Bogra, Bangladesz, 14 lutego 2017 r. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]