Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zawsze coś da się zrobić

Zawsze coś da się zrobić

29.11.2014
Czyta się kilka minut
Marie-Hélène Mathieu, założycielka wspólnoty „Wiara i Światło”: Nie mamy prawa mówić komuś: musisz urodzić to upośledzone dziecko. Ale jakość cywilizacji mierzy się troską o najsłabszych.
Marie-Hélène Mathieu w Warszawie, 15 września 2014 r. Fot. Karol Serewis / EAST NEWS
S

SZYMON ŁUCYK: Dawno temu, kiedy nie było jeszcze „Wiary i Światła”, pojawiła się pewna Alice, tak ważna dla Pani...
MARIE-HÉLÈNE MATHIEU: Miałam wtedy 11 lat i chodziłam do klasy ze starszą kilka lat dziewczynką upośledzoną umysłowo. Przyjęto ją do „normalnej” szkoły z litości. W tamtych czasach – to były lata 40. – rodzice często „ukrywali” swoje dzieci niepełnosprawne w domu lub umieszczali je w zamkniętych placówkach. Alice nie umiała pisać i czytać. Zawsze siedziała gdzieś na końcu sali, ubrana w szary strój, jakby była ciągle w żałobie. Po cichu naśmiewaliśmy się z niej, choć też trochę się jej baliśmy.
Pewnego dnia mieliśmy narysować bukiet jesiennych liści. Kartka, którą oddała Alice, była niemal pusta – tylko na dole widniał malutki liść koniczynki. Nasz nauczyciel, rozbawiony, pokazał rysunek całej klasie i wszyscy wybuchnęli...

9394

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]