Reklama

Zawsze coś da się zrobić

Zawsze coś da się zrobić

29.11.2014
Czyta się kilka minut
Marie-Hélène Mathieu, założycielka wspólnoty „Wiara i Światło”: Nie mamy prawa mówić komuś: musisz urodzić to upośledzone dziecko. Ale jakość cywilizacji mierzy się troską o najsłabszych.
Marie-Hélène Mathieu w Warszawie, 15 września 2014 r. Fot. Karol Serewis / EAST NEWS
S

SZYMON ŁUCYK: Dawno temu, kiedy nie było jeszcze „Wiary i Światła”, pojawiła się pewna Alice, tak ważna dla Pani...
MARIE-HÉLÈNE MATHIEU: Miałam wtedy 11 lat i chodziłam do klasy ze starszą kilka lat dziewczynką upośledzoną umysłowo. Przyjęto ją do „normalnej” szkoły z litości. W tamtych czasach – to były lata 40. – rodzice często „ukrywali” swoje dzieci niepełnosprawne w domu lub umieszczali je w zamkniętych placówkach. Alice nie umiała pisać i czytać. Zawsze siedziała gdzieś na końcu sali, ubrana w szary strój, jakby była ciągle w żałobie. Po cichu naśmiewaliśmy się z niej, choć też trochę się jej baliśmy.
Pewnego dnia mieliśmy narysować bukiet jesiennych liści. Kartka, którą oddała Alice, była niemal pusta – tylko na dole widniał malutki liść koniczynki. Nasz nauczyciel, rozbawiony, pokazał rysunek całej klasie i wszyscy wybuchnęli...

9394

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]