Reklama

Ładowanie...

Zaproszenie

Zaproszenie

08.05.2017
Czyta się kilka minut
Są miasta, które kochają poetów, ale są i takie, które ich nie dostrzegają. Wrocław, jak przystało na stolicę europejskiej kultury, swoich poetów szanuje.
I

I nie tylko swoich. Parafrazując znane powiedzenie „wszyscy poeci są nasi”, możemy śmiało powiedzieć, że każdy poeta znajdzie we Wrocławiu miejsce dla siebie. Do niedawna, bo do końca kwietnia, byliśmy Światową Stolicą Książki – to zobowiązuje. Jednym ze spektakularnych działań w ramach tego wielkiego programu było przekazanie kolejnemu miastu, które będzie nosić ten tytuł – stolicy Gwinei, Konakry – 100 tysięcy elementarzy dla dzieci z tego zmagającego się z analfabetyzmem kraju. Bo najważniejsze jest czytanie, reszta to jego pochodna. Od tego pierwszego kroku już prosta droga do poezji, bez której człowiek jest uboższy. Nagroda Poetycka „Silesius” od samego początku napawa nas, wrocławian, dumą. Na kilka dni zjeżdżają do nas najwięksi poeci, toczą rozmowy o literaturze, w których wszyscy możemy uczestniczyć. Przyjeżdżają też ci początkujący, z których wielu już niedługo stanie się wybitnymi. Jeżeli, w najmniejszy choćby sposób, potrafimy im w tym pomóc, to znaczy, że dobrze wykonujemy nasz obowiązek. Zapraszam Państwa do Wrocławia, zapraszam na święto poezji – rozdanie nagród Silesiusa. I mam dla nas wszystkich dobrą radę: słuchajmy poetów, od tego stajemy się lepsi. ©

Rafał Dutkiewicz
Prezydent Miasta Wrocławia

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]