Zapomniana perspektywa

Jakie życie, taka śmierć” – mówi przysłowie. Domaga się jednak dopowiedzenia: „Jak przed śmiercią, tak po śmierci”.

02.10.2016

Czyta się kilka minut

Choć nie do końca; nie nam zaglądać Panu Bogu do rękawa, a jeśli już, to z nadzieją, że Boże Miłosierdzie przewyższa nieskończenie całe zło tego i tamtego świata. Tamtego – gdyż mamy przecież upadłych aniołów. Paweł Apostoł w liście do Tymoteusza pisze: „Pamiętaj o Jezusie Chrystusie z rodu Dawida, który powstał z martwych. To jest moja Ewangelia, dla której znoszę udręki aż do uwięzienia jak złoczyńca. Lecz słowo Boże nie zostało uwięzione! Znoszę to wszystko ze względu na wybranych, aby i oni osiągnęli zbawienie w Chrystusie Jezusie oraz wieczną chwałę. Oto słowo godne wiary.

„Jeśli razem z Nim umarliśmy, / z Nim także żyć będziemy. / Jeśli się Go wyprzemy, / to i On się nas wyprze. / Jeśli jesteśmy niewierni, / On pozostaje wierny, / gdyż nie może wyprzeć się samego siebie”.

Taki oto nowy sposób patrzenia na świat proponuje Paweł Apostoł adresatom swojego listu: Tymoteuszowi i nam. Zachęca, byśmy spróbowali odwrócić nasze patrzenie i dostrzegli, że to, co dalej, to, co widzimy jakby przez mgłę, w lustrze, niewyraźnie (to też jego określenia), jest ważniejsze od tego, co mamy pod nosem, co się nam narzuca jako niepodważalna oczywistość. Chodzi o to, byśmy „osiągnęli zbawienie w Chrystusie Jezusie oraz wieczną chwałę”. Wydaje się, że w naszych czasach ten punkt docelowy, który w skrócie nazywamy niebem, znaczy niewiele albo nawet nic. I nic w tym dziwnego, bo każda epoka miała jakąś charakterystyczną dla siebie cechę, jakąś paskudną przypadłość, z którą próbowano sobie poradzić.

Tym, którzy próbują zamknąć swoje życie w czasoprzestrzeni, Paweł Apostoł proponuje więc zmianę – odejście od prostej perspektywy na rzecz perspektywy odwróconej, tak jak na świat patrzą ikonopisarze. Chcąc na obrazie oddać trójwymiarowość przedmiotów, stosują oni właśnie perspektywę odwróconą, polegającą na tym, że punkt zbiegu linii perspektywicznych znajduje się przed płaszczyzną obrazu, jakby we wnętrzu tego, kto czyta ikonę. Taki sposób malowania sprawia, że przedstawione obiekty, w miarę ich oddalenia od obserwatora, zamiast się kurczyć, rozmywać czy znikać, stają się coraz wyraźniejsze, bliższe, bardziej dostępne od tych z pierwszego planu.

Tej odwróconej perspektywy boją się zwłaszcza ludzie szczerze, choć niestety egoistycznie zatroskani o swoją i innych przyszłość. Dlatego uciekają się do różnych sposobów, by ten swój lęk ukryć. Zjawisko to dobrze uchwycił prof. Jerzy Bralczyk w rozmowie z Aleksandrą Boćkowską dla „Gazety Wyborczej”. Zapytany, dlaczego „prasa prawicowa, ta łagodniejsza, pisze raczej o imigrantach” niż o uchodźcach, odpowiedział: „Bo to jedno z tych słów, które budują stosunek do innych. Uchodźca uchodzi skądś. Skoro uchodzi, to widocznie ucieka przed prześladowaniami. Powinien więc budzić nasze współczucie, powinniśmy go witać, bo gość w dom, Bóg w dom. U nas to właściwie przychodźca. A imigrant to ktoś, kto do nas przychodzi nie zawsze wiadomo dlaczego. To słowo nie niesie ze sobą żadnych zobowiązań”. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, publicysta, poeta. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich.

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2016