Zanim zaczniesz segregować

Nie obawiaj się – to nie kolejny poradnik segregacji śmieci. Pochłonięci dyskusjami nad ustawą zapominamy, o co w tym wszystkim chodzi: że jak Bruce Willis po raz kolejny ratujemy planetę.

01.07.2013

Czyta się kilka minut

 / il. Marek Adamik
/ il. Marek Adamik

1. ZASTANÓW SIĘ PRZED WYJŚCIEM NA ZAKUPY

To najważniejsze i jednocześnie najtrudniejsze do wykonania przykazanie, ponieważ wymaga od nas stłumienia w sobie chęci posiadania. Coś, czego nie kupisz i nie zużyjesz, nie będzie musiało być wyrzucone i zutylizowane. Czy naprawdę potrzebujesz kolejnej koszulki, którą założysz trzy razy w życiu? Nie możesz żyć bez najnowszej wersji smartfona, mimo że twój stary telefon ma się świetnie? Czy musisz wymieniać samochód raz na pięć lat, zamiast dziesięć? To trudne pytania uderzające w naszą potrzebę wygody i polepszania standardu życia. Nagrodą za świadome i przemyślane podejście do konsumpcji będzie nie tylko satysfakcja, ale i pieniądze, które możesz wydać na drobne przyjemności.


2. UNIKAJ OPAKOWAŃ JEDNORAZOWYCH

Nie będzie to łatwe. Zauważyłeś, że w sklepach pakuje się w plastik prawie wszystko? Przezroczyste folie PET otulają nie tylko ołówki i długopisy, ale i puszki z piwem bądź butelki z wodą pakowane w tzw. zgrzewki. Także zabawki, sprzęt AGD, a nawet deski do prasowania, garnki i plastikowe miski otulone są ciasno naciągniętą polietylenową membraną. W ostatnich 20 latach rynek opakowań jednorazowych w Polsce wzrósł o 300 proc., osiągając wartość 6 mld euro rocznie. Jak podkreślają z radością specjaliści z branży, jest jeszcze w Polsce miejsce na rozwój. Nie poddawaj się temu trendowi. Kupuj ziemniaki i mięso na wagę, a nie pakowane w plastikowe opakowania. Zamiast w puszkach, kupuj piwo w butelkach – znaczną część z nich można zwrócić w miejscu zakupu. Zamiast wielu małych plastikowych opakowań, kupuj na zapas – w jednej dużej butelce.


3. WEŹ NA ZAKUPY WŁASNĄ TORBĘ

Unikniesz w ten sposób kupowania plastikowych reklamówek. Kup oferowaną przez sklepy tzw. torbę ekologiczną wielokrotnego użytku – to przecież nic innego niż noszone przed laty siatki na zakupy. Jeśli już musisz wziąć ze sklepu reklamówkę, po wykorzystaniu zwiń ją w kulkę i zabierz na ponowne zakupy. Pięciokrotne wykorzystanie tej samej reklamówki to cztery torebki mniej wyrzucone do śmieci. A spojrzenia stojących za tobą w kolejce klientów, gdy wyciągasz przy kasie i rozprostowujesz sponiewierane stare reklamówki? Bezcenne.


4. WEJDŹ DO WIRTUALNEGO ŚWIATA

W internetowym świecie nie ma odpadów. Płyty CD i DVD prędzej czy później trafią na wysypisko. Zamiast kupować kolejną płytę, wejdź do sieci i odszukaj to, co cię interesuje. Jest wiele możliwości legalnego pobierania z internetu potrzebnych treści. Zainwestuj w czytnik e-booków i zabierz na wakacje dziesiątki ulubionych książek zapisanych w jednym urządzeniu. Podobnie możesz zrobić z cyfrowymi wersjami czasopism i periodyków. Pamiętaj o ładowanym akumulatorku, zamiast jednorazowej baterii.


5. PODZIEL SIĘ TYM, CO POSIADASZ

To daje radość i satysfakcję. Kup do spółki z sąsiadem wiertarkę, przecież każdy z was potrzebuje jej tylko raz w roku. A co, jeśli masz złego sąsiada? Nie kupuj wiertarki – pożycz od innych, jest duża szansa, że ktoś się z tobą podzieli. To jedna kupiona wiertarka mniej, a pożyczanie buduje sąsiedzkie więzi. Pożyczaj swoje książki, albo – jeśli oczyszczasz półki w domu – odnieś je do biblioteki. Przyjmą je z radością.


6. UŻYWANA ODZIEŻ – TO NIE WSTYD

Daj przedmiotom drugie życie. Zabawki i ubranka, z których wyrosły dzieci, przydadzą się innym maluchom. Rozejrzyj się wśród znajomych, na pewno mają swoje potrzeby. Twoje własne, zbędne ubrania oddaj innym potrzebującym. Zacznij zaglądać do lokalnego lumpeksu. Sklepy o szumnych nazwach jak Tani Armani czy Szmatex to niekiedy źródło niezwykłych odzieżowych skarbów. Będziesz niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, odziany w dzwony z lat 70. Zamiast czuć skrępowanie, naucz się czerpać z tej postawy dumę.


7. KUPUJ TYLKO TO, CO ZAMIERZASZ ZJEŚĆ

Każdego roku na śmietniska trafia w Polsce aż 9 mln ton jedzenia. To daje nam piąte miejsce w Europie. W naszych gospodarstwach domowych wyrzuca się do kosza 2 mln ton żywności rocznie. Czteroosobowa rodzina wyrzuca w ten sposób do kosza 200 zł miesięcznie. Najważniejszą przyczyną pozbywania się artykułów spożywczych jest utrata daty ważności. Zastanawiając się nad naszymi zakupami w sklepie, warto więc na nią zerknąć.


8. WARTO WYDAĆ WIĘCEJ

Kupowanie tańszych produktów to tylko pozorne oszczędności. Tani rower zepsuje się po sezonie, a naprawa przewyższyć może jego koszt. W rezultacie trafi więc na wysypisko. Marne obuwie rozpadnie się po jednej zimie, gdy tymczasem porządnie wykonane buty przetrwają wiele sezonów. Podobnie jest ze sprzętem AGD. Producenci, wiedząc, że to niska cena jest podstawowym kryterium zakupu, oferują nam produkty coraz gorszej jakości, które bardzo szybko ulegają zużyciu. Każdego roku wytwarzamy w Polsce około 300 tys. ton „elektrośmieci”.


9. DAJ SZANSĘ SZEWCOWI

Korzystaj z usług rzemieślników, póki jeszcze istnieją. Zamiast wyrzucić, napraw zepsuty zegarek. Podzeluj zużyte buty, nie wymieniaj pralki tylko dlatego, że piszczą łożyska. W ten sposób uratujesz kolejne przedmioty przed śmietniskiem. Zastanów się, czy to już czas na zmianę samochodu. Może warto naprawić parę defektów i przejeździć kolejny rok?


10. ZADZWOŃ DO SWOJEGO POSŁA

To jedno działanie może wywrzeć większy efekt niż wszystkie pozostałe razem wzięte. Jedną decyzją rząd mógłby oczyścić przydrożne rowy, ulice i osiedla z porzuconych plastikowych butelek i puszek. System kaucji za butelkę PET sprawiłby, że wróciłyby one do producenta. Takie przepisy wprowadzono w Niemczech, Holandii, państwach skandynawskich i Chorwacji. Warto posłowi zadać pytanie, dlaczego Polska ma problem z wprowadzeniem podobnych regulacji.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2013