Reklama

Zakonnice od garów

Zakonnice od garów

05.03.2018
Czyta się kilka minut
Siostry zakonne są traktowane w Kościele jak niemal darmowa siła robocza – czytamy w marcowym dodatku „Kobiety – Kościół – Świat” do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.
M

Marie-Lucile Kubacki, korespondentka francuskiego magazynu „La Vie”, przypomina, że siostry pracują dla księży i w kościelnych instytucjach często od świtu do nocy i bez umów oraz ubezpieczeń. Chore odsyłane są z powrotem do swojego zgromadzenia. Jak mówi jedna z zakonnic: „Stoi za tym nieszczęsna koncepcja, że kobiety są warte mniej niż mężczyźni, oraz że księża w Kościele są wszystkim, a siostry niczym”.

To nie nowa informacja. Na wykorzystywanie ich pracy przełożone zakonów żeńskich zwracały uwagę podczas spotkania z papieżem w maju 2016 r. Prasa wspominała o tym wielokrotnie. Tym razem jednak pisze o tym magazyn, który wraz z prenumeratą „L’Osservatore Romano” wędruje do rąk kardynałów i biskupów. Dzięki temu temat podchwyciły agencje informacyjne i media katolickie głównego nurtu.

Czy uda się coś zmienić? Na razie również redaktorki „Kobiety – Kościół – Świat” tworzą dodatek nie pobierając wynagrodzeń. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolożka, publicystka i blogerka („Żydzi i czarownice”). Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]