Reklama

Za słabi na pucz

Za słabi na pucz

24.02.2014
Czyta się kilka minut
Wydarzenia na Ukrainie przesłoniły te w Wenezueli, gdzie od połowy lutego na ulicach Caracas i innych miast opozycja walczy z policją i zwolennikami prezydenta Nicolása Maduro – następcy i kontynuatora polityki Hugo Cháveza.
W

Wydarzenia na Ukrainie przesłoniły te w Wenezueli, gdzie od połowy lutego na ulicach Caracas i innych miast opozycja walczy z policją i zwolennikami prezydenta Nicolása Maduro – następcy i kontynuatora polityki Hugo Cháveza. Po obu stronach zginęło już 10 osób, a prawie 170 zostało rannych.
Mimo pozornych podobieństw oraz prób wrzucania Kijowa i Caracas do jednego worka – jak czynił to m.in. prezydent Barack Obama – różnic jest więcej. W Wenezueli głównym motorem wystąpień nie był opór wobec „dyktatury” – jak opozycja nazywa rząd Maduro – lecz polityczna kalkulacja. Kraj wkraczał właśnie w fazę, którą komentatorzy nazwali „wyborczą flautą”: do końca 2015 r. nie szykowała się żadna kampania wyborcza, zaś prezydent – po wygranej z kwietnia 2013 r. i prawie rocznych przepychankach z reprezentującą głównie interesy klas wyższych opozycją – w końcu, według zwolenników, miał zająć...

1785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]