Reklama

"Za" i "przeciw" nowej ustawie o kinematografii

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Nareszcie!
Ż

Żeby skomentować nową ustawę o kinematografii, trzeba najpierw zdać sobie sprawę ze znaczenia materii, jakiej ona dotyczy, tzn. kina narodowego. Otóż w dzisiejszym audiowizualnym świecie (choćby był to świat “nowej audiowizualności", nieustannie się przeobrażającej) społeczeństwa czerpią wiedzę o sobie samych, a tym bardziej o innych społeczeństwach - w znacznym stopniu z filmów. Takiej wiedzy zaś nie warto, a nawet nie można powierzać żywiołowi, poddanemu gustowi zbiorowości. Żywioł taki bowiem, jak poucza doświadczenie, wysuwa zwykle na przód produkty liche, łatwe w odbiorze, bliskie zbiorowym stereotypom. Kinematografia, która ma produkować obrazy i fabuły formujące nową, adekwatną i trafną, a więc zawsze ryzykowną wiedzę o zbiorowości, wymaga pomocy. Musi być dotowana. Kraje Europy Zachodniej od dawna znalazły rozsądne i skuteczne sposoby rozwiązania tego problemu. Od...

3772

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]