Reklama

Pieniądze, przemysł, sztuka

31.07.2005
Czyta się kilka minut
19 lipca - po niemal dwóch latach prac Sejmu nad projektami rządowym i poselskim, zaciekłej debacie publicznej i lobbingu z udziałem m.in. polityków, środowiska filmowego i najbardziej zainteresowanych podmiotów prywatnych - w Dzienniku ustaw ogłoszono ustawę o kinematografii. Określa ona zasady wspierania twórczości filmowej i innej działalności w dziedzinie kinematografii oraz ochrony zasobów sztuki filmowej.
U

Ustawa nakłada obowiązek wspierania kinematografii na wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą związaną z filmem. Dzięki 1,5-procentowemu odpisowi m.in. od sprzedaży biletów kinowych, wynajmu i sprzedaży DVD i wideo, przychodów z emisji reklam, sponsoringu i telesprzedaży, przychodów z opłat za dostęp do programów nadawanych na platformie cyfrowej oraz z tytułu reemisji, budżet kinematografii ma wynieść ok. 75 mln zł. Wsparty zostanie także środkami z budżetu oraz Funduszu Promocji Kultury. Tymi środkami ma zarządzać Polski Instytut Sztuki Filmowej, który będzie m.in. dofinansowywał przygotowanie projektów filmowych, produkcję filmów, ich dystrybucję i rozpowszechnianie, a także promował twórczość filmową i upowszechniał kulturę filmową. PISF ma też wspierać debiuty i twórczość młodych filmowców.

Tymczasowego dyrektora Instytutu wyznaczy minister...

22399

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]