Reklama

Ładowanie...

Z wnętrza Europy

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Mówiono nam, że wejście do Unii to najlepsza przyszłość dla Polski i przyszłych pokoleń Polaków. Jednak po wygranym referendum nie przedstawiono nowych celów polskiej polityki europejskiej. Zabrakło słów: “Osiągnęliśmy dużo, ale czeka nas ciężka praca, jeśli chcemy zająć ważne miejsce w Europie".
J

Jedna z największych zmian, do jakich dojdzie w najbliższych latach w polskiej polityce zagranicznej, będzie dotyczyła jej powstawania i kształtowania się. Zmieni się treść tej polityki i główne punkty zainteresowania.

Dotychczas politykę zagraniczną tworzyło niewielkie grono osób z jednego lub dwóch ośrodków w rządzie i Pałacu Prezydenckiego. Po 1 maja 2004 r. zmienią to dwa, pozornie sprzeczne, procesy: “uwewnętrznianie" i europeizacja. Z jednej strony, polityka zagraniczna stanie się w większym stopniu niż dotychczas częścią polityki wewnętrznej. Z drugiej, będziemy współtworzyć politykę zagraniczną kontynentu.

Obecnie decyzje dotyczące integracji z UE są częścią polityki zagranicznej. Realizuje je MSZ i UKIE. Integracja sprawi, że polityka unijna, dotycząca np. rolnictwa czy rynku farmaceutyków, stanie się w dużej mierze naszą polityką...

11398

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]