Reklama

Wzór na dobre życie

Wzór na dobre życie

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Co mnie ostatnio ucieszyło? To, że nazajutrz po śmierci pani Ireny Sendlerowej wszystkie gazety - nawet "Nasz Dziennik" - poinformowały o tym na pierwszych stronach. Może to już ostatni raz, kiedy szacunek dla czyjejś pamięci tak nas połączył.
N

Nie łudzę się, że oznaczało to jednomyślną akceptację dla wartości, którymi żyła pani Irena. Ważne jednak, że można było - choć na chwilę - wznieść się ponad to, co małe, ponad urazy, kompleksy, rozmaite złe emocje, by złożyć hołd temu, co wielkie i co powinno być wzorem.

Pytana o to, czym należy się w życiu kierować, Irena Sendlerowa odpowiadała: miłością, tolerancją i pokorą. Te trzy wartości - czy raczej: trzy elementy życiowej postawy - w istocie są nierozłączne. Pokora pełni wśród nich funkcję "stabilizatora". Bez pokory tolerancja zamienia się w ideologię, a miłość może nawet wyrządzić szkody. Z kolei bez tolerancji miłość zwracałaby się jedynie ku swoim, widziała krzywdy swoich i nie potrafiła przekroczyć granicy, za którą swoimi stają się również ci, którzy dotychczas byli obcy.

Tym, co było szczególnie ujmujące w postaci pani...

3504

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]