Reklama

„Wyspiański według Koniecznego"

„Wyspiański według Koniecznego"

28.02.2008
Czyta się kilka minut
QL Music / Universal
płyta: "Wyspiański według Koniecznego"
T

Teatr Stanisława Wyspiańskiego jest teatrem z ducha muzyki. Prosta ta prawda najwyraźniej nie dość uporczywie jest powtarzana, skoro tak często szafuje się argumentem o nienaturalności (lub wręcz niepoprawności) języka autora "Wesela": jego skomplikowanych frazach, zrytmizowanych przez ostinatowe powtórzenia, wybuchających w chóralnych śpiewach i zamierających w kadencjach. Zygmunt Konieczny język ten kongenialnie przełożył na swój alfabet dźwięków, charakterystyczne harmonie i skale. Efekty fascynacji kompozytora zebrane zostały na albumie rejestrującym koncert inauguracyjny Festiwalu Wyspiański 2007.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Jerzego Salwarowskiego, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz dziesięcioro solistów zmierzyło się z pieśniami napisanymi do legendarnej "Nocy listopadowej" Wajdy, wykonało fragmenty "Wesela", "Wyzwolenia" i "...

2006

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]