Wyspa frustracji

Uchodźców na Lesbos przybywa mniej niż kiedyś, ale zostają tu na dłużej.

Reklama

Wyspa frustracji

Wyspa frustracji

z greckiego archipelagu na Morzu Egejskim
25.02.2019
Czyta się kilka minut
Uchodźców na Lesbos przybywa mniej niż kiedyś, ale zostają tu na dłużej.
Dzikie obozowisko Gaj Oliwny na wyspie Lesbos, styczeń 2019 r. JAKUB MEJER
N

No i gdzie są, k..., wolontariusze? Nie ma! – Omar Al-Said, społecznik, wspina się drogą, która prowadzi do obozu dla uchodźców (lub, by użyć pojęć oficjalnych, do „hotspotu” i „miejsca pierwszej rejestracji”) w miejscowości Moria.

Europejczycy uwielbiają określać „złe miejsca” pojęciami z literackiego świata Tolkiena. Ale tym razem nazwa nie pochodzi od mrocznych podziemi z „Władcy Pierścieni”. Jest autentyczna: tak nazywa się wioska, wcześniej znana głównie z dobrze zachowanego rzymskiego akweduktu.

Przed chwilą zakończyła się burza z gradobiciem, typowa dla zimy na wyspach Morza Egejskiego. Stromą drogą spływa rzeka deszczówki wymieszanej z błotem. Tu, gdzie sporo jest przenośnych toalet (wyglądających jak ostatniego dnia na festiwalu Woodstock), brunatna breja miesza się z detergentami i ekskrementami. Obok bawią się dzieci – w klapkach, mimo temperatury 5 stopni...

18436

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]