Reklama

Ładowanie...

Wyrzeczenie ma sens

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Prof. Wojciech J. Burszta, antropolog kultury: Dziś nie widzimy sensu i logiki w powstrzymywaniu się, oczekiwaniu. Chcemy dziś mieć wszystko natychmiast. Bardzo trudno nam zdecydować się na wstrzemięźliwość. Rozmawiali Michał Kuźmiński i Michał Olszewski
/fot. KNA-Bild
T

Tygodnik Powszechny: Jak się Panu żyje w kulturze ciągłego karnawału?

Wojciech J. Burszta: Przystosowałem się. Ratuje mnie postawa zdystansowana: przyglądam się samemu sobie i innym poprzez zadziwienie zmianami, których doświadczyłem w swoim życiu i których wszyscy doświadczamy dziś.

Zadziwienie?

Przede wszystkim - samym tempem zmian, jakie się dokonują w mentalności Polaków. Oczywiście, trzeba tu zastrzec, że obserwuję te zmiany w środowisku miejskim. Triumf kultury karnawału najlepiej widać w środowiskach wielkomiejskich. Wiejskie i małomiasteczkowe są całkowicie zaniedbane, próżno szukać wiadomości o nich w mediach. Przedziwnym paradoksem jest to, że wsią przestali się interesować nawet etnologowie.

Po co nam, mieszkańcom wsi i miast, post?

...
14585

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]