Reklama

Karnawał w świecie bez postu

Karnawał w świecie bez postu

28.01.2017
Czyta się kilka minut
W minionych czasach okresowa walka postu z karnawałem nadawała życiu napięcie, którego nie jest w stanie dać mozolne zmaganie się z niekończącą się zabawą dzisiaj.
Pieter Brueghel Starszy (1526 /1530–1569) „Walka postu z karnawałem”, 1559 r. Fot. Domena publiczna / wikipedia.org
K

Kiedy Pieter Brueghel Starszy malował słynny obraz pt. „Walka postu z karnawałem”, średniowiecze już miało za sobą swoją jesień. Zaczynał się nowy porządek. Zarówno prądy renesansowe, jak i reformacyjne przeorientowały duchowość Europy. Wraz z humanistycznym docenieniem człowieka karnawał tracił swój wywrotowy charakter. Z drugiej strony, luterańska nauka o usprawiedliwieniu wzięła w nawias zasługujący charakter wszelkich postów, pokut i wyrzeczenia. Przejście ze średniowiecza do renesansu na nowo określiło relację sacrum i profanum, które chyba już nigdy nie będą wobec siebie tak bardzo opozycyjne, a jednocześnie tak bardzo ze sobą współistniejące. Czyżby post przestał już walczyć z karnawałem? Umberto Eco pisał na łamach „La Reppublica” (styczeń 2001), że „jedną z charakterystycznych cech cywilizacji, w której żyjemy, jest totalna karnawalizacja życia”. Zapewne to tylko końcowy...

15061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]