Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wykwit idei i nawóz interesów

Wykwit idei i nawóz interesów

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Na hucznie zapowiedzianej uczcie demokracji dania zaserwowano w skromnym wyborze i na zimno.
/rys. Marcin Wicha
"

"Demofilia" jako wsłuchanie się w głos ludu to uboczny skutek konkurencyjnej metody doboru przywództwa - bez tej myśli włoskiego politologa Giovanniego Sartoriego nie sposób zrozumieć, jakim cudem w polskiej polityce pojawiło się coś takiego jak prawybory. Te, które przeprowadziła Platforma Obywatelska, pokazały jednak, jak trudną sztuką jest demokracja wewnątrzpartyjna.

Jeśli tak jest dobrze...

Trudno znaleźć w Polsce kogoś, kto otwarcie zaprzeczy, że demokracja to rzecz pozytywna. Deklaracje w sprawie demokracji wewnątrzpartyjnej są jednak ostrożniejsze. Wynika to z faktu, że znacznie łatwiej ją zepsuć złymi procedurami niż demokrację powszechną. Przez konflikty o władzę kraje rozpadają się znacznie rzadziej niż partie.

Po destrukcyjnych doświadczeniach wewnętrznych wojen z lat 90. w dwóch największych...

10106

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]