Reklama

Wyczyn przy okazji

Wyczyn przy okazji

20.05.2019
Czyta się kilka minut
Nirmal Purja, nepalski himalaista, który chce jako pierwszy zdobyć 14 ośmiotysięczników w jednym sezonie, wszedł właśnie na trzeci z nich.
PROJECTPOSSIBLE.CO.UK
W

W trakcie aż dwóch ataków Purja i jego ludzie musieli jednak włączyć się do akcji ratunkowych.

„Project Possible 14/7” Nepalczyka to wyzwanie bardziej logistyczne niż sportowe. Alpinista wspina się drogami pierwszych zdobywców, korzystając z butli z tlenem i pomocy tragarzy wysokościowych. Wspiera go kilkanaście osób, a z bazy do bazy przenosi się czasem śmigłowcem. W Nepalu rozpoczął się jednak sezon wspinaczkowy i w górach zaroiło się także od wypraw komercyjnych, których klienci często nie są przygotowani do wysiłku, jakim bez względu na drogę i styl jest atak na ośmiotysięcznik.

Efekt? 25 kwietnia Nirmal Purja w drodze powrotnej ze szczytu Annapurny musiał ratować Malezyjczyka, którego sprowadził wraz ze swoimi tragarzami na wysokość, skąd dało się go już ewakuować helikopterem. 12 maja Nepalczyk zdobył Dhaulagiri, a trzy dni później, w trakcie powrotu ze szczytu Kanczendzongi, uratował na wysokości ok. 8300 m n.p.m. dwóch wspinaczy z Indii. Na tle wypraw komercyjnych, których członkowie często po prostu pozostawiają umierających partnerów, postawa Nirmala Purjy imponuje bardziej niż jego wspinaczkowe plany. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]