Reklama

Ładowanie...

Wybory w Bawarii osłabiają rząd w Berlinie

Wybory w Bawarii osłabiają rząd w Berlinie

z Monachium i Berlina
15.10.2018
Czyta się kilka minut
Konserwatywna CSU, rządząca w Bawarii niemal bez przerwy od 1945 r., utrzymała się u władzy także po wyborach w minioną niedzielę 14 października.
J

Jednak wygrana (z 37 proc. głosów) jest de facto porażką: to drugi najgorszy wynik w historii partii, która straciła teraz większość w parlamencie krajowym (Landtagu) i będzie skazana na koalicję z innymi konserwatystami – Wolnymi Wyborcami.

Nie pomogły ataki na politykę migracyjną Angeli Merkel z ostatnich miesięcy. CSU straciła wielu wyborców na rzecz Alternatywy dla Niemiec (10 proc., czwarte miejsce), a jeszcze więcej na rzecz lewicowych Zielonych, którzy z wynikiem 17,5 proc. stali się drugą siłą polityczną w Bawarii i świętują największy sukces. Przegranymi są socjaldemokraci z SPD, którzy z ledwie 9 proc. spadli na piąte miejsce (i tracą poparcie także w całym kraju).

CSU i SPD, partie tworzące razem z CDU koalicję rządową w Berlinie, łącznie straciły w Bawarii ponad 20 proc. wyborców. W SPD mnożą się głosy, by wystąpić z rządu, póki jest co ratować. W CSU zaczyna się szukanie winnych; być może ustąpić będzie musiał szef partii i szef federalnego MSW Horst ­Seehofer. Ale zły wynik CSU osłabia też Angelę Merkel. Jeśli za dwa tygodnie jej CDU nie poradzi sobie dobrze w wyborach w Hesji, wzmogą się spekulacje wokół jej przywództwa w partii. Przyszłość „wielkiej koalicji” cały czas stoi pod znakiem zapytania. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]