Reklama

Wstęp: Jak one czytają?

Wstęp: Jak one czytają?

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Okładka: MAREK ZALEJSKI / ADOBE.STOCK.COM
O

OD LAT OBSERWUJEMY niezwykły rozkwit rynku wydawniczego dla najmłodszych. Dzięki wspaniałym autorom i ilustratorom przygoda z literaturą (nawet jeżeli na początku służy wyłącznie do gryzienia i miętoszenia) może zacząć się już w pierwszych miesiącach życia. O dobrodziejstwach płynących z czytania można by mówić długo – wszyscy chyba jesteśmy zgodni, że im wcześniej (i więcej), tym lepiej: w ten sposób poszerza się nasze słownictwo, rozwijają się zdolności komunikacyjne, pogłębiają się więzi ze światem i innymi ludźmi. No i najważniejsza sprawa – tylko tak można utwierdzić w najmłodszych przekonanie, że lektura to źródło wielu (często nieoczywistych) przyjemności.

PYTANIE KLUCZOWE OCZYWIŚCIE BRZMI: co dzieci powinny czytać? Tu niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Rodzice i opiekunowie chcą jak najlepiej, ale często ich oczekiwania i wyobrażenia lekturowe nie wytrzymują konfrontacji z brutalną rzeczywistością gustów swoich podopiecznych. Dzieci to krytycy surowi – swoje niezadowolenie albo znudzenie wyrażają bez litości. Z kolei ich miłość do ulubionych bohaterów (często budzących konfuzję albo przerażenie u dorosłych) potrafi być bezgraniczna. Jedyne wyjście – wspólne, cierpliwe poszukiwania. W ten sposób z pewnością nauczymy się od siebie wielu nowych, fascynujących rzeczy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]