Reklama

Ładowanie...

Wstęp

Wstęp

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Drodzy Czytelnicy, z wielką przyjemnością po raz kolejny oddajemy w Wasze ręce specjalny dodatek poświęcony Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej „Angelus”, która w tym roku przyznana zostanie już po raz dwunasty.
J

Jak zawsze prezentujemy w nim recenzje siedmiu książek, które znalazły się w finale Nagrody. Oprócz tego zachęcamy do lektury dwóch tekstów: wywiadu ze słowackim prozaikiem Jánem Púčkiem, gdzie, jak zresztą co roku, staramy się ustalić, czym właściwie jest kraina zwana Europą Środkową, o ile w ogóle taka istnieje. Obok wywiadu publikujemy także tekst Ziemowita Szczerka, który w bezpardonowy sposób pokazuje polityczne paradoksy i animozje dręczące Europę Środkową od ponad stu lat.

To już kolejna edycja Nagrody Literackiej „Angelus”, która przyznawana jest w wyjątkowo trudnych okolicznościach. Napięcia polityczne odczuwalne na całym świecie mają niestety swoje źródła również w naszym regionie. Chyba już ostatecznie należy pożegnać się z mitem, w ramach którego Europa Środkowa to senna przestrzeń postpolitycznej melancholii. Demony przeszłości przez lata wypierane ze zbiorowej świadomości powracają teraz ze zdwojoną siłą, czego najlepszym probierzem są nominowane w tym roku książki. Nadziei można jednak upatrywać w tym, że literatura nie tylko diagnozuje rzeczywistość, ale także pomaga ją naprawiać – czego powinniśmy wszyscy sobie życzyć. ©

Autor artykułu

Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]