Reklama

„Wpadnijcie po pogrzebie”

„Wpadnijcie po pogrzebie”

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Przejmująca, bardzo osobista książka o odchodzeniu matki. Świetna literatura, która pokazuje, jak bardzo pojemna jest forma możliwie najzwięźlejsza.
I

Ileż się w tym niewielkim tomie, w lapidarnych, paroma kreskami szkicowanych obrazkach zmieściło! Świadectwo żałoby, portret zmarłej, mimochodem jakby wskrzeszona i fragmentarycznie zapisana jej biografia. Relacja matka–syn (syn-jedynak). Żydowskie historie rodzinne. Życie codzienne PRL-u.

Oszczędne środki, staranna kompozycja. Przewodnikami po zamkniętym już świecie stają się najpierw rzeczy. Przede wszystkim książki, np. ta ulubiona najbardziej – „Emma” Jane Austen, i inne ulubione, terapeutyczny pakiet literacki. Także lektury związane z pracą w poradni dla młodzieży. Przedmioty, które teraz też będą stopniowo umierać. Wycinki z przepisami kulinarnymi. I książka kucharska ze Stalinem – „zwariowana książka z kraju, w którym babcia głodowała”, bo rodzice bohaterki przetrwali wojnę w ZSRR. W części drugiej kluczem stają się słowa. Część trzecia to już kronika odchodzenia – od...

2759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]