Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wolta papieża?

Wolta papieża?

11.06.2018
Czyta się kilka minut
WIKIPEDIA.ORG
K

Kardynał Luis F. Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary (na zdjęciu), poinformował, że – zdaniem papieża – obecny kształt projektu „Pomocy duszpasterskiej” niemieckiego Episkopatu o komunii dla małżeństw wyznaniowo mieszanych nie jest jeszcze na tyle dojrzały, by nadawał się do publikacji. A sprawa, jak dodał, jest poważna, bo dotyczy wiary całego Kościoła i będzie mieć wpływ na relacje ekumeniczne. Jednocześnie papież uznał za „właściwe” pozostawienie biskupom diecezjalnym osądu w sprawie istnienia w tych małżeństwach „pilnej i poważnej konieczności”, o której mówią dokumenty Kościoła.

Po liście Ladarii przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx oświadczył, że prace nad projektem będą kontynuowane w dialogu z watykańskimi dykasteriami i samym papieżem. Jednak jego krytycy zdążyli już uznać – niesłusznie – że Franciszek sprzeciwia się udzielaniu komunii protestantom (także Katolicka Agencja Informacyjna opacznie napisała o „watykańskim sprzeciwie”). Zagorzały przeciwnik „Pomocy duszpasterskiej” kard. Gerhard Müller, który już wcześniej domagał się zdecydowanej reakcji papieża, stwierdził, że co prawda „zaciągnięto hamulec, pociąg zatrzymał się przed przepaścią, ale i tak się wykoleił”. Większość niemieckiego Episkopatu nie podziela tego rodzaju czarnowidztwa (szerzej o sprawie na powszech.net/ /piotrowski). ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]