Reklama

Ładowanie...

Wolta papieża?

Wolta papieża?

11.06.2018
Czyta się kilka minut
WIKIPEDIA.ORG
K

Kardynał Luis F. Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary (na zdjęciu), poinformował, że – zdaniem papieża – obecny kształt projektu „Pomocy duszpasterskiej” niemieckiego Episkopatu o komunii dla małżeństw wyznaniowo mieszanych nie jest jeszcze na tyle dojrzały, by nadawał się do publikacji. A sprawa, jak dodał, jest poważna, bo dotyczy wiary całego Kościoła i będzie mieć wpływ na relacje ekumeniczne. Jednocześnie papież uznał za „właściwe” pozostawienie biskupom diecezjalnym osądu w sprawie istnienia w tych małżeństwach „pilnej i poważnej konieczności”, o której mówią dokumenty Kościoła.

Po liście Ladarii przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx oświadczył, że prace nad projektem będą kontynuowane w dialogu z watykańskimi dykasteriami i samym papieżem. Jednak jego krytycy zdążyli już uznać – niesłusznie – że Franciszek sprzeciwia się udzielaniu komunii protestantom (także Katolicka Agencja Informacyjna opacznie napisała o „watykańskim sprzeciwie”). Zagorzały przeciwnik „Pomocy duszpasterskiej” kard. Gerhard Müller, który już wcześniej domagał się zdecydowanej reakcji papieża, stwierdził, że co prawda „zaciągnięto hamulec, pociąg zatrzymał się przed przepaścią, ale i tak się wykoleił”. Większość niemieckiego Episkopatu nie podziela tego rodzaju czarnowidztwa (szerzej o sprawie na powszech.net/ /piotrowski). ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]