Reklama

Wołanie o umowę

Wołanie o umowę

30.01.2007
Czyta się kilka minut
Program budowy nowej Polski wymaga nie tylko "oczyszczenia przez lustrację najnowszej historii. Ludzie muszą czuć, że to są "ich zmiany, że nie są przymusowymi konsumentami narzucanych szybko, nawet w najbardziej szlachetnym celu, "centralnych i niedokładnych ustaw.
rys. M. Owczarek
E

Europejczycy zwykle zawierali Umowy Społeczne, gdy było już naprawdę niedobrze - ludzie szukali pracy i chleba, a państwo niezbyt liczyło się na międzynarodowej scenie. Wystarczy spojrzeć na irlandzki "Programme for National Recover" z 1987 r. czy hiszpański Pakt z Moncloa z 1991 r. Trudno dziś taką potrzebę dostrzec w Polsce.

Jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy w NATO, cieszymy się przyjaźnią USA. Mamy wysoki, prawie sześcioprocentowy wzrost gospodarczy, stosunkowo mały, bo 30-miliardowy deficyt budżetowy, rośnie popyt, eksport wzrósł o 20 proc., ceny są niskie, inflacja słaba, bezrobocie spada, napływają inwestycje i fundusze europejskie, sklepy są pełne, coraz więcej jest mieszkań i samochodów.

Zwolennicy rządu utrzymują, że będzie jeszcze lepiej, bo struktura "nadbudowy" zostanie gruntownie zreformowana przez Lecha i Jarosława...

21467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]