Wojna z tłumikiem

Kilka dni temu ukraińskim żołnierzom na froncie dowództwo kazało podpisywać kuriozalny dokument.

04.09.2016

Czyta się kilka minut

Fot: Palamarchuk Pavlo/Ukrafoto/East News /
Fot: Palamarchuk Pavlo/Ukrafoto/East News /

Jego treść brzmi tak: „Lista osobowego składu, poinformowanego o zakazie otwierania ognia nawet w formie odpowiedzi od północy 1.09.2016 r. zgodnie z porozumieniami mińskimi”. Poprzednie „rozejmy” były mniej restrykcyjne: gdy Rosjanie zbliżali się do Ukraińców na mniej niż 200 metrów, żołnierzom dawano prawo do samoobrony. Teraz – nieprzypadkowo – od razu napisano, że żołnierze zobowiązują się nie strzelać „nawet w odpowiedzi”.

Wkrótce potem pod Ługańskiem podano informację, że Sztab „Operacji Antyterrorystycznej” ostrzega przed prowokacjami: „separy” mogą podchodzić grupami, z nadzieją sprowokowania ognia i absolutnie nie można na to reagować. Z ukraińskich okopów wydobył się złowrogi pomruk. „A skąd mamy wiedzieć, czy oni postanowili wpaść do nas na kolację, czy idą nas wyrżnąć?” – mówi „Tygodnikowi” Witalij, żołnierz 93. Brygady.

Nauczeni doświadczeniem z poprzednich „Mińsków”, Ukraińcy mówią: zdrada! Władzy bardziej zależy na dogadaniu się z Europą, niż na życiu własnych żołnierzy. W istocie, na niektórych pozycjach podczas „rozejmów” ginęło więcej ludzi niż w czasie regularnych walk: żołnierze, pozbawieni osłony ogniowej własnej artylerii – wycofywanej pod naciskiem zachodnich polityków, zwłaszcza Berlina (głównego odpowiedzialnego z zachodniej strony za rozmowy „formatu normandzkiego”), stali z karabinami przeciw rosyjskim armatom i czołgom. A tymczasem sieć obiegają zdjęcia rosyjskich żołnierzy, przebywających na okupowanych terytoriach; na Donbas mają też zmierzać nowe kolumny rosyjskiego sprzętu. Analitycy główkują: to przygotowanie do ćwiczeń „Kaukaz 2016” czy nowej inwazji? Oświadczenie prezydenta Poroszenko z 28 sierpnia, jakoby powstrzymanie wojny zależało „tylko od jednego człowieka”, szybko spotkało się z reakcją Putina, który tradycyjnie oznajmił, że to Ukraińcy łamią rozejm, a cały „kryzys” nie jest winą Rosji, lecz ukraińskiej pomajdanowej władzy itd. itp.

W minioną sobotę 3 września sztab ATO podał, że poprzedniej doby Rosjanie ostrzelali pozycje ukraińskie 11 razy. Kolejnego dnia – 16 razy. Najsilniej Awdijiwkę: mimo „rozejmu” spadały na nią pociski z moździerzy kalibru 120 mm i samobieżnych dział SAU. Przypomina to sytuację sprzed dwóch lat, gdy inny „Mińsk” nie obejmował Debalcewa, gdzie trwały krwawe walki.

Celem jest wyraźnie „zamrożenie” konfliktu, ale czy kolejny „Mińsk” to sprawi? „Format normandzki” jest martwy. A na Ukrainie rozdzwoniły się już telefony wolontariuszy, którzy pomagają armii: żołnierze dzwonią z frontu i proszą o jak najwięcej tłumików na broń. Przecież papierowa wersja wojny i pokoju ma się zgadzać z dyplomacją – nie z rzeczywistością okopów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2016