Reklama

Wojna z bliska

Wojna z bliska

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Czyjego bezpieczeństwa strzegą ISAF - Międzynarodowe Siły Wspierania Bezpieczeństwa, do których należy polskie wojsko w Afganistanie? Z punktu widzenia Afgańczyków, żołnierze - także ci z Polski - chronią tam głównie samych siebie.
G

Gdy aresztowano żołnierzy oskarżonych o zabójstwo cywilów w Nangar Khel, rzecznik praw obywatelskich wystąpił w obronie ich honoru wojskowego. Na temat winy oskarżonych wypowie się sąd, za to wydaje mi się, że honor żołnierzy nie zależy od tego, jak inni ich traktują, lecz od tego, jak sami się zachowują. Wojsko, które zamiast bronić ludności afgańskiej, gotowe jest poświęcać cywilów, tak czy owak honor już straciło. Także demokratycznie wybrane rządy, które jak pospolity najemnik sprzedają usługi wojenne innemu krajowi (to przypadek Iraku) - a gdy odzywają się głosy krytyczne, to zamiast zastanowić się nad sensem wojny, tylko narzekają, że za mało wynegocjowano zysków: kontraktów, zniesienia wiz itp. - o honorze może niech lepiej nie wspominają.

Pracując wśród Afgańczyków od pięciu lat, mam okazję przyglądać się z bliska zachowaniu wojsk międzynarodowych w ...

11105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]