Reklama

Ładowanie...

Wojna partii, rozejm elit

26.08.2008
Czyta się kilka minut
Pod jakimi warunkami jest możliwy rozejm elit opiniotwórczych i ich powrót do stołu debaty o stanie i przyszłości kraju? Pytam o to również samego siebie.
D

Dyskusję o "Szczęśliwej epoce" zapoczątkował na łamach "Tygodnika" Aleksander Hall, artykułem z zastanawiającym nadtytułem: "Gdzie jest Polska?". Hall, z którego poglądami w dużym stopniu się zgadzam, mówi o dziwnym klimacie duchowym, panującym dziś w Polsce: "Radzimy sobie nieźle... a jednak w naszym życiu intelektualnym istnieje silny nurt wyrażający skrajne niezadowolenie z tego, jak zużytkowaliśmy dar odzyskanej wolności". W odpowiedzi Rafał Matyja pisze, że debata publiczna zabrnęła w ślepy zaułek i że warto ją stamtąd wyprowadzić. O tym właśnie chciałbym napisać i ja. Podzielam pragnienie Matyi i zarazem zasadniczo się z nim nie zgadzam.

Wojna o ustrój

Na pytanie, gdzie jest Polska, odpowiadam, że jest od kilku lat w stanie wojny, trwającej także w debacie publicznej, pomiędzy dwoma formacjami intelektualnymi i ...

12417

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]