Reklama

Właściwe miejsce

20.10.2014
Czyta się kilka minut
Każde wielkie miasto ma swoje miejsca symboliczne, nasycone znaczeniami i wspomnieniami, niosące sobie tylko właściwe treści.
W

W Warszawie jednym z takich punktów jest plac, na którym od półwiecza z okładem stoi Pomnik Bohaterów Getta, a od niedawna – imponujący gmach Muzeum Historii Żydów Polskich. Brak tu trzeciego elementu, który – jestem o tym przekonanyw – powinien się znaleźć, a mianowicie pomnika upamiętniającego tych, którzy Żydów ratowali. Opór budzi nie sama idea takiego pomnika, ale jego umiejscowienie. A on właśnie powinien zostać wzniesiony tutaj. O sensowności i wymowie pomnika decyduje także przestrzeń, w której został uplasowany. Tu właśnie jest jego naturalne, chciałoby się powiedzieć: oczywiste miejsce, i to z wielu względów. Także dlatego, że heroiczne, pełne poświęcenia działania Polaków, narażających własne życie (a także życie swych bliskich), są składnikiem historii polskich Żydów, albowiem gdyby nie czyny tych dzielnych ludzi, liczba ocalonych byłaby znacznie mniejsza. Trzeba przy tym...

2473

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]