Reklama

Właściwe miejsce

Właściwe miejsce

20.10.2014
Czyta się kilka minut
Każde wielkie miasto ma swoje miejsca symboliczne, nasycone znaczeniami i wspomnieniami, niosące sobie tylko właściwe treści.
W

W Warszawie jednym z takich punktów jest plac, na którym od półwiecza z okładem stoi Pomnik Bohaterów Getta, a od niedawna – imponujący gmach Muzeum Historii Żydów Polskich. Brak tu trzeciego elementu, który – jestem o tym przekonanyw – powinien się znaleźć, a mianowicie pomnika upamiętniającego tych, którzy Żydów ratowali. Opór budzi nie sama idea takiego pomnika, ale jego umiejscowienie. A on właśnie powinien zostać wzniesiony tutaj. O sensowności i wymowie pomnika decyduje także przestrzeń, w której został uplasowany. Tu właśnie jest jego naturalne, chciałoby się powiedzieć: oczywiste miejsce, i to z wielu względów. Także dlatego, że heroiczne, pełne poświęcenia działania Polaków, narażających własne życie (a także życie swych bliskich), są składnikiem historii polskich Żydów, albowiem gdyby nie czyny tych dzielnych ludzi, liczba ocalonych byłaby znacznie mniejsza. Trzeba przy tym...

2473

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]