Władcy umysłów

Niektóre pasożyty w ewolucyjnym wyścigu zbrojeń z gospodarzem odniosły całkowite zwycięstwo. Potrafią przejąć kontrolę nad jego zachowaniem. A nawet doprowadzić go do samobójczej śmierci.

Reklama

Władcy umysłów

Władcy umysłów

30.07.2019
Czyta się kilka minut
Niektóre pasożyty w ewolucyjnym wyścigu zbrojeń z gospodarzem odniosły całkowite zwycięstwo. Potrafią przejąć kontrolę nad jego zachowaniem. A nawet doprowadzić go do samobójczej śmierci.
Osa szmaragdowa, występuje na terenie południowej Azji, wyspach Pacyfiku oraz Afryki KIMIE SHIMABUKURO / GETTY IMAGES
P

Pasożyty są mistrzami manipulacji. Słowo to pochodzi z języka greckiego (℗αράσιτος) i oznacza „jedzący przy stole innego”. Biologiczna definicja opisuje relację pasożyta z gospodarzem jako korzystną tylko dla tego pierwszego – co sprowadza się do podkradania dóbr drugiego organizmu. Pasożyt może z nich korzystać z zewnątrz albo z przytulnej kryjówki, która znajduje się w środku ciała gospodarza. W obu przypadkach wysysa ze swojej ofiary życiodajne soki, często uszkadzając przy tym tkanki nieszczęśnika. Gospodarz na tym związku może „zyskać” jedynie produkty metabolizmu swojego lokatora, którymi dodatkowo jest zatruwany. Pasożyt zazwyczaj nie doprowadza do śmierci swojego żywiciela, bo jeśli ten zginie, umrze też sam intruz. Czasem jednak skłania się do tak drastycznego posunięcia – gdy chce się rozmnożyć i nie dysponuje bardziej pokojową metodą przekazania genów potomstwu.

...

14442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...z łatwością przywodzą na myśl także zachowania społeczności zainfekowanych przez pasożyty uruchamiające w nich mechanizmy agresji i nienawiści, po Kielcach czy Białymstoku skojarzenia z religiami uprawomocnione

Ta moja ziomalka. Ale to kobieta :)

Jeszcze tak za bardzo nie wiemy co w trawie piszczy, a już zaczęliśmy majstrować przy genach. Jedni majstrują inni podnoszą larum, to niemoralne i takie tam trele morele. Opowiadamy sobie o własnej genialności, o czynieniu ziemi sobie poddanej, słowem paniska pełną gębą. Tymczasem jeden pstryczek przekręcony nieopatrznie za dużo uruchomi domino i będzie po ptokach. Ale jakby co, to musimy być gotowi na wszystkie ewentualności, wypasiona bryka, dom, rasowy pies z kotem, markowe ciuchy, najnowszy model telefonu… . gdyby się nad tym nieco zastanowić, normalne to nie jest. Może zainfekowano nas jakimś pasożytem, albo innym badziewiem, że cierpliwie oglądamy nieustraszone reklamy, gdzie wszystko jest w promocji, tanie jak barszcz cudeńka, które musimy mieć by być trendy. Najpierw szaleństwo kupowania, potem spłacanie, harówa bez opamiętania. Ojciec wraca z kontraktu do domu po latach, otwiera mu dzieciak i pyta - pan do kogo.

nie ma wiedzy bez majstrowania - taką naukę daje nam historia techniki, wojskowości, energetyki, ale i biologii i medycyny itede - a na wirusa kompulsywnego kosnumpcjonizmu [nb wydaje się, że w cywilizacji chrześcijańskiej doskonalonego i rozmnożonego] już dawno temu znaleziono lekarstwo - właśnie jeden mały pstryczek w głowie, wystarczy nie chcieć

I cannot persuade myself that a beneficent and omnipotent God would have designedly created parasitic wasps with the express intention of their feeding within the living bodies of Caterpillars. Charles Darwin Read more at https://www.brainyquote.com/quotes/charles_darwin_141355

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]