Władcy umysłów
Niektóre pasożyty w ewolucyjnym wyścigu zbrojeń z gospodarzem odniosły całkowite zwycięstwo. Potrafią przejąć kontrolę nad jego zachowaniem. A nawet doprowadzić go do samobójczej śmierci.
Pasożyty są mistrzami manipulacji. Słowo to pochodzi z języka greckiego (℗αράσιτος) i oznacza „jedzący przy stole innego”. Biologiczna definicja opisuje relację pasożyta z gospodarzem jako korzystną tylko dla tego pierwszego – co sprowadza się do podkradania dóbr drugiego organizmu. Pasożyt może z nich korzystać z zewnątrz albo z przytulnej kryjówki, która znajduje się w środku ciała gospodarza. W obu przypadkach wysysa ze swojej ofiary życiodajne soki, często uszkadzając przy tym tkanki nieszczęśnika. Gospodarz na tym związku może „zyskać” jedynie produkty metabolizmu swojego lokatora, którymi dodatkowo jest zatruwany. Pasożyt zazwyczaj nie doprowadza do śmierci swojego żywiciela, bo jeśli ten zginie, umrze też sam intruz. Czasem jednak skłania się do tak drastycznego posunięcia – gdy chce się rozmnożyć i nie dysponuje bardziej pokojową metodą przekazania genów potomstwu.
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
te owadzie opowieści
Sajkokiler
Jeszcze tak za bardzo nie
spokojnie, wystarczy nie chcieć
Tygodnik Powszechny AD 2019 uodparnia wiarę swoich czytelników