Reklama

Widzę to inaczej

Widzę to inaczej

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Koniec miłości byłby końcem świata. Bywa nim wobec różnych partykularnych światów i światków. Tu, w Tygodniku, wypada mi przypomnieć, że mamy obiecany inny koniec naszego świata. W dniu, który przyjdzie jak złodziej - niespodziewanie-spodziewanie - Miłość Przedwieczna, nieodwołalna i pewna, powie nam, że jednak kochaliśmy Ją.
-

---ramka 340923|prawo|1---Zapytamy zdziwieni - jak, kiedy okazaliśmy miłość Miłości? I okaże się, że to było wtedy, gdy wcale o Niej nie myśląc, zrobiliśmy co trzeba: nakarmiliśmy, napoiliśmy i okryliśmy własnym płaszczem potrzebującego. Będzie koniec świata: wtedy Pan, a więc Miłość, będzie wszystkim we wszystkich.

Wiem, że pisząc to, co napisał, prof. Jacek Filek nie myślał o eschatologii, lecz o dekadencji, o jałowym gruncie końca epoki. Koniec epoki jest jednak znacznie mniej pewny niż Eschaton. Bóg objawił nam coś ze Swych niepojętych myśli, nie naruszając ich niepojętości. Natomiast historia i końce jej epok to dowolne twory czysto ludzkie. Schyłek, uwiąd czy gnicie tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, to nie ten Koniec, który rzuca światło na moje życie, na najważniejsze wybory.

To w obietnicy Sądu Ostatecznego kryją się najwyższe...

8548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]