Reklama

Widmo domaga się steka

Widmo domaga się steka

12.12.2016
Czyta się kilka minut
Według argentyńskich gazet Antonio Halik „miał w sobie coś z Don Kichota i dużo z Marco Polo, był milionerem snów”. Wiódł życie jak z powieści Juliusza Verne’a.
Tony Halik najprawdopodobniej podczas wyprawy do brazylijskiego Mato Grosso w 1955 r. Fot. Archiwum Elżbiety Dzikowskiej
J

Jest taki dowcip: Meksykanie wzięli się z Azteków, Peruwiańczycy z Inków, a Argentyńczycy ze statków. I wiele w nim prawdy.
Rosa i Giovanni Angelo Bergoglio z synem Mario, ojcem papieża Franciszka, wzięli się ze statku „Giulio Cesare” w 1928 r. Witold Gombrowicz, pisarz, zeszedł w 1939 r. ze statku „Chrobry”. Wiktor Ostrowski, inżynier, podróżnik, alpinista i reporter, w 1947 r. ze statku „Argentina”. A w 1948 r. przypłynęli m.in.: Ryszard Białous, podczas okupacji i powstania warszawskiego dowódca harcerskiego batalionu „Zośka”, filmowiec Tadeusz Bortnowski oraz Mieczysław Sędzimir Halik, po latach w Polsce znany jako Tony Halik, współautor kultowego programu telewizyjnego „Pieprz i wanilia”.

Europa masowo przeprowadza się do Argentyny, przed II wojną światową jednego z najbogatszych państw świata. Po wojnie na statki do Buenos Aires wsiadają też Polacy. W latach 1946-50...

11051

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]