Reklama

Wenezuela: protesty i ofiary

Wenezuela: protesty i ofiary

24.04.2017
Czyta się kilka minut
W trwających od wielu dni demonstracjach i starciach w Wenezueli zginęło już ponad 20 osób.
Fot. Ariana Cubillos / AP / EAST NEWS
T

To kolejny etap konfliktu między opozycją a lewicowym, coraz bardziej autorytarnym prezydentem Nicolásem Maduro, następcą słynnego Hugo Cháveza. Obecne protesty zaczęły się z początkiem kwietnia, gdy Sąd Najwyższy (bliski prezydentowi) de facto zlikwidował parlament (zdominowany przez opozycję), przejmując jego kompetencje. Choć SN szybko wycofał się z tej decyzji, m.in. pod wpływem krytyki Episkopatu, opozycja wyszła na ulice, żądając ponownie dymisji Maduro. Do starć dochodzi nie tylko z policją, ale też paramilitarnymi grupami zwolenników prezydenta, zwanymi colectivos, które używają broni palnej. Od śmierci Cháveza w 2013 r., głównego ideologa „socjalizmu XXI wieku”, kraj – do niedawna piąty w świecie eksporter ropy – pogrąża się w kryzysie. Inflacja sięga 700 proc., brakuje żywności. Na zdjęciu: demonstranci udzielają pomocy rannej kobiecie. Caracas, 20 kwietnia 2017 r. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]