Reklama

Wędrówka przez królestwo cieni

Wędrówka przez królestwo cieni

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Czesław Miłosz: SPIŻARNIA LITERACKA - rzadko się zdarza, by sam pisarz tak precyzyjnie i świadomie wyznaczył końcową granicę swojego dzieła, ale "Spiżarnia..." to rzeczywiście książka ostatnia. "Na tym kończę..." - czytamy w ostatnim zdaniu tekstu, który ją zamyka, i był to koniec nie tylko tego cyklu.
K

Książka ostatnia, a zarazem piękne i niespodziewane zwieńczenie wieloletniej obecności Czesława Miłosza w "Tygodniku Powszechnym". Był rok 2003, Jerzy Turowicz, przyjaciel poety przez ponad pół wieku, już wtedy nie żył, trzy lata po nim nieoczekiwanie zmarła żona Miłosza Carol. Można było się spodziewać, że pogrążony w żałobie, tracący stopniowo wzrok pisarz zamknie się teraz w sobie, że jego teksty pojawiać się będą coraz rzadziej. Stało się inaczej. W numerze 25. "Tygodnika" datowanym na 22 czerwca 2003 dziewięćdziesięciodwuletni Miłosz zadebiutował jako... felietonista.

Określenie to nie jest zbyt trafne, bowiem składające się na "Spiżarnię literacką" miniatury prozą, inkrustowane obszernymi cytatami, trudno przypisać do konkretnego gatunku, tak czy inaczej chodziło o teksty pojawiające się co tydzień, w osobnej rubryce. Dyktowane regularnie od 25 lutego...

4173

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]