Wawel

Nowa wystawa

Wawel Podziemny. Lapidarium

Wystawa „Wawel Podziemny. Lapidarium” pozwala wniknąć w historię Zamku i przenieść się do czasów średniowiecza. 

Otwarcie wystawy 4 stycznia 2024 r.

Wawel Podziemny. Lapidarium

Prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu: „Wawel Podziemny. Lapidarium” pozwala wniknąć w historię Zamku, przenieść się do czasów średniowiecza. Zapraszamy do zwiedzania już od 4 stycznia.
Beata Kwiatkowska-Kopka, kierowniczka Działu Lapidarium i Rezerwatów: Nie ma jednej, prawdziwej historii Wawelu. Każdy buduje ją sobie z fragmentów, więc siłą rzeczy mamy do czynienia z subiektywnymi opowieściami.
Wśród wielu form ekspozycji muzealnych rezerwat archeologiczno-architektoniczny zajmuje miejsce wyjątkowe.

Historia Zamku Królewskiego na Wawelu

BARTEK KIEŻUN, antropolog kultury: Piwo pili wszyscy. Leszek Biały odmówił papieżowi udziału w krucjacie, bo na Wschodzie, gdzie miał się udać, nikt nie warzył piwa.
W pierwotnej, średniowiecznej opowieści nie pojawia się żaden szewczyk, zaś podrzucenie potworowi siarki zaszytej w bydlęcą skórę to pomysł samego Kraka lub jego synów. Już w średniowieczu w katedrze na Wawelu przechowywano kości zwierząt prehistorycznych, o których sądzono, że należały do smoka; zapewne także nieprzypadkowo na wzgórzu wawelskim mocno rozwinięty był kult świętych pogromców smoka. Jakie średniowieczne dzieła sztuki w Krakowie zawierają wizerunki smoków? Jakie były losy Smoczej Jamy w czasach nowożytnych, w XIX i XX wieku? Opowiada Magdalena Łanuszka
Jak miała wyglądać luksusowa dzielnica planowana przez niemieckich okupantów na terenie krakowskich Dębnik? Jak wyglądał przed niemiecką przebudową budynek „Feniksa” w Rynku Głównym? Jakie formy jeszcze do niedawna miała dawna kancelaria Hansa Franka na Wawelu?

Artykuły na ten temat