Nasz pasaż

10.08.2015

Czyta się kilka minut

WRÓG PUBLICZNY
Jan Tajster, bohater trzynastu procesów karnych i tekstu Wojciecha Pelowskiego z poprzedniego numeru „TP”, został odwołany z funkcji Dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Prezydent Jacek Majchrowski wydał z tej okazji filozoficzne oświadczenie: „Pozwalam sobie Państwa poinformować, że z dniem dzisiejszym, podjąłem decyzję, o rozwiązaniu umowy z Panem Dyrektorem Tajsterem. (…) Dziękuję Państwu za wszystkie głosy w tej sprawie – zarówno poparcia jak i oburzenia. Docierają one do mnie bezpośrednio, choćby poprzez portale społecznościowe i mają większy wpływ na moje decyzje, niż opinie tych, którzy chcieliby wziąć na siebie rolę pośredników, mentorów, sędziów (…) Historia – również najnowsze dzieje naszego kraju – uczy ostrożności wobec prób kreowania wrogów publicznych. Często, po latach okazuje się że prawda nie była tam gdzie ją usilnie wskazywano”. Zakończył efektownym zwrotem: „Czas pokaże czy miałem rację”. Jedno jest pewne: poważniejsze niż problemy prezydenta z opinią publiczną są jego problemy z interpunkcją.

WIDMO W LESIE
Chwile grozy przeżył dziesięciolatek z podkrakowskich Zielonek, który spotkał w lesie nagą, okrytą kocem kobietę o zakrwawionej twarzy. Pobiegł do domu opowiedzieć o wszystkim rodzicom; ci wezwali policję. Na miejsce przyjechało 30 funkcjonariuszy. Przeczesując las, znaleźli całą grupę niepokojących postaci – zawodników terenowej gry fabularnej. Naga kobieta na twarzy miała nie krew, lecz czerwoną farbę.

DYSKUSJA O POTWORZE
Na Wawelu otwarto wystawę „Dwa oblicza smoka”, prezentującą historię Smoczej Jamy oraz artystyczne wizerunki smoków – od średniowiecznej biżuterii po drewnianą zabawkę projektu Zofii Stryjeńskiej. Jak piszą organizatorzy, „ekspozycja jest nowym głosem w dyskusji o potworze zamieszkującym Smoczą Jamę”. Partnerem wystawy został Norweski Instytut Badań Powietrza – najwyraźniej walka ze smokiem przypomina walkę ze smogiem.

DOSTAWA ARCYDZIEŁ
Muzeum Narodowe wzbogaciło kolekcję o 49 dzieł – od „Portretu kobiety z książką” Willema van der Vlieta z 1636 r., przez witraż „Wiara, Nadzieja, Miłość” Józefa Mehoffera z 1901 r., po obraz „Taka robota na wiosce” Ignacego Czwartosa z 2013 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2015