Reklama

Wańkowicz wraca do PRL

Wańkowicz wraca do PRL

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Koniec 1954 r. przyniósł Polsce zwiastuny odwilży: likwidację Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i uwolnienie Władysława Gomułki. Wtedy też służby specjalne PRL przeprowadziły operację, mającą na celu pozyskanie do współpracy z krajem środowisk emigracyjnych. Niektórzy wygnańcy zaczęli nawet myśleć o odwiedzeniu ojczyzny. Najgłośniejszym był znakomity pisarz i reporter Melchior Wańkowicz. O kulisach jego powrotu z wygnania pisze w BIULETYNIE IPN (nr 2) Sławomir Cenckiewicz.
D

Do wysondowania nastrojów wśród emigrantów specsłużby w porozumieniu z MSZ wytypowały Dominika Horodyńskiego, działacza katolickiego stowarzyszenia PAX kolaborującego z komunistami. Zorganizowano mu podróż do USA i Francji. W styczniu 1955 Horodyński sporządził notatkę o swych rozmowach z wybitnymi przedstawicielami emigracji - m.in. szefem paryskiej “Kultury" Jerzym Giedroyciem, związanym z nią eseistą Konstantym Jeleńskim i Wańkowiczem. Notatka trafiła na biurko płk Julii Brystygierowej, jednej z najważniejszych postaci aparatu bezpieczeństwa. Wedle Horodyńskiego Wańkowicz, dowiedziawszy się o jego pobycie w Nowym Jorku, sam zwrócił się z propozycją spotkania (pisarz twierdził potem, że rozmowy zainicjowali emisariusze z Warszawy). Chciał skonsultować się odnośnie możliwości powrotu do kraju. Zależało mu, by decyzja ta nie skończyła się dlań utratą twarzy w ojczyźnie i na...

4213

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]