Reklama

Walka o wodę

Walka o wodę

20.09.2021
Czyta się kilka minut
TOBY MELVILLE / REUTERS / FORUM
2

200 milionów godzin każdego dnia spędzają ludzie – w 80 proc. kobiety i dziewczęta – w drodze do studni, rzek i źródeł w tych częściach świata, gdzie dostęp do wody jest utrudniony. To zajęcie ma priorytet przed edukacją i pracą; długi marsz oznacza w wielu miejscach narażanie się na atak ze strony grup zbrojnych czy bandytów. A to właśnie kobietom – m.in. za sprawą specjalnych potrzeb w czasie menstruacji, ciąży i okresu karmienia – woda bywa najbardziej potrzebna. Według Światowej Organizacji Zdrowia milion kobiet i noworodków umiera co roku z powodu niehigienicznych warunków porodu, wywołanych jej brakiem. Na zdjęciu: rzeźba z lodu przedstawiająca kobietę idącą po wodę, zaprezentowana w Londynie w ramach kampanii społecznej organizacji WaterAid, 15 września 2021 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]