Reklama

Ładowanie...

Wakacje papieża

Wakacje papieża

06.06.2022
Czyta się kilka minut
Pracowite lato czeka w tym roku papieża Franciszka.
N

Na lipiec zaplanował dwie długie i męczące podróże – do Republiki Demokratycznej Konga i Sudanu Południowego (2-8) oraz Kanady (24-30). Dla 86-latka, który przed rokiem przeszedł poważną operację, a od niedawna, z powodu zmian zwyrodnieniowych, zmuszony jest korzystać z inwalidzkiego wózka, będzie to ogromny wysiłek.

Kolejny miesiąc też zapowiada się ciekawie: 27 sierpnia Franciszek wręczy nominacje 21 nowym kardynałom, w tym 16 elektorom, którzy będą w przyszłości wybierać jego następcę. Dzień później poleci do L’Aquili, włoskiego miasta zniszczonego w 2009 r. przez trzęsienie ziemi.

Niespodziewana decyzja, że papież poprowadzi tamtejsze uroczystości religijne – znane, ale jednak lokalne – wzbudziła zdziwienie i spekulacje. Komentatorzy podkreślają, że Celestyn V, który ustanowił odpust w L’Aquili i przy którego grobie w miejscowej katedrze chce się pomodlić Franciszek, był jednym z sześciu papieży w historii Kościoła, którzy podali się do dymisji. ©℗


Czytaj także: Po soborze chciano kurię rzymską zlikwidować albo przenieść do Jerozolimy. W porównaniu do tych radykalnych marzeń reforma Franciszka wypada blado.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]