Reklama

Ładowanie...

Za kulisami władzy

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Dariusz Stola: Antyżydowska kampania 1968 r. to przede wszystkim recydywa stalinizmu, lecz także "pogrom symboliczny". Dziś jej hasła brzmią dziwacznie, nawet śmiesznie, ale ludzie, którzy pamiętali prawdziwe pogromy albo czystki stalinowskie, naprawdę się bali. Rozmawiali Agnieszka Sabor i Andrzej Brzeziecki
Koniec wiecu. Tłum ucieka Krakowskim Przedmieściem w kierunku Nowego Światu. Jeszcze po godzinie 15. zakrwawieni, pobici ludzie chronili się w kolejkach podmiejskich, odjeżdżających ze stacji Powiśle, pół kilometra od Uniwersytetu. Warszawa, 8 marca 1968
A

Agnieszka Sabor, Andrzej Brzeziecki: Rok 1967, gdzieś na pustyni wojska izrael­skie gonią Egipcjan. Tymczasem w odległej Polsce Władysław Gomułka na kongresie związków zawodowych wygłasza przemówienie, w którym pada zdanie: "Nie możemy pozostać obojętni wobec ludzi, którzy w obliczu zagrożenia pokoju światowego, a więc również bezpieczeństwa Polski i pokojowej pracy naszego narodu, opowiadają się za agresorem". Koincydencja tych wydarzeń daje początek jednej z największych afer politycznych w historii powojennej Polski.

Dariusz Stola: Już Antoni Słonimski zwrócił uwagę na absurdalność tej sytuacji. Gomułka, atakując rzekomych syjonistów, powiedział, że każdy powinien mieć jedną ojczyznę. Słonimski spytał: "Dobrze, ale dlaczego to ma być Egipt?". W ten subtelny sposób zwracał uwagę na podporządkowanie Polski Moskwie. ZSRR był supermocarstwem...

29862

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]