Reklama

W czym jest inny ten dzień?

25.01.2004
Czyta się kilka minut
Pielgrzymujące od siedmiu lat po stolicach diecezji centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce mają wprowadzić soborową świadomość w kościelną codzienność. Ten dzień to jednak coś więcej niż deklaracje, sympozja i koncerty - to wspólna modlitwa, której siły, po latach milczenia i niechęci, nie można przecenić.
W

W tym roku uroczystości odbyły się w Poznaniu - tamtejszy metropolita, abp Stanisław Gądecki, przewodniczy Radzie Episkopatu Polski ds. Dialogu Międzyreligijnego. Nazwane zostały Dniem Dialogu Chrześcijańsko-Żydowskiego, ale obchody trwały tydzień. Między 11 a 19 stycznia zorganizowano recitale i koncerty muzyki klezmerskiej, degustację koszernego jedzenia oraz wystawy grafik i malarstwa (pisze o nich Małgorzata Musierowicz na s. 23). Były też spotkania dla młodzieży: warsztaty wycinanki żydowskiej i prelekcja “Synagoga - Kościół - Cerkiew". W Teatrze Nowym odbyła się dyskusja między abp. Gądeckim i rabinem Michaelem Schudrichem na temat historii i współczesnych relacji chrześcijańsko-żydowskich. “Przepraszamy za to, co złego się stało i z wiarą w Boga i nadzieją patrzymy w przyszłość" - mówił metropolita.

Najważniejszy dzień (15 stycznia, ze względu na...

7109

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]