Reklama

W czym jest inny ten dzień?

W czym jest inny ten dzień?

25.01.2004
Czyta się kilka minut
Pielgrzymujące od siedmiu lat po stolicach diecezji centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce mają wprowadzić soborową świadomość w kościelną codzienność. Ten dzień to jednak coś więcej niż deklaracje, sympozja i koncerty - to wspólna modlitwa, której siły, po latach milczenia i niechęci, nie można przecenić.
W

W tym roku uroczystości odbyły się w Poznaniu - tamtejszy metropolita, abp Stanisław Gądecki, przewodniczy Radzie Episkopatu Polski ds. Dialogu Międzyreligijnego. Nazwane zostały Dniem Dialogu Chrześcijańsko-Żydowskiego, ale obchody trwały tydzień. Między 11 a 19 stycznia zorganizowano recitale i koncerty muzyki klezmerskiej, degustację koszernego jedzenia oraz wystawy grafik i malarstwa (pisze o nich Małgorzata Musierowicz na s. 23). Były też spotkania dla młodzieży: warsztaty wycinanki żydowskiej i prelekcja “Synagoga - Kościół - Cerkiew". W Teatrze Nowym odbyła się dyskusja między abp. Gądeckim i rabinem Michaelem Schudrichem na temat historii i współczesnych relacji chrześcijańsko-żydowskich. “Przepraszamy za to, co złego się stało i z wiarą w Boga i nadzieją patrzymy w przyszłość" - mówił metropolita.

Najważniejszy dzień (15 stycznia, ze względu na...

7109

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]