Reklama

"Prawie" dialog

"Prawie" dialog

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Dzień Judaizmu odbywa się zaledwie w kilku miastach Polski. Prawie zawsze na "szczeblu diecezjalnym", prawie nigdy "parafialnym". Prawie zawsze ma charakter oficjalny, z tymi samymi uczestnikami.
Stara Synagoga, krakowski Kazimierz /fot. MK
P

Proszę pana, dlaczego to przed nami ukrywano? - zapytała mnie starsza pani, trzymając broszurę "Kościół katolicki o swoich żydowskich korzeniach". 60-stronicową książkę przygotowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów i w 2006 r. wydało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach, które było inicjatorem i współorganizatorem IX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Publikacja zawierała fragmenty oficjalnego nauczania Kościoła na temat judaizmu, jak "Nostra aetate", Katechizm czy wyjątki z przemówień papieskich. Nakład 2 tys. egzemplarzy "rozszedł się", rozdawany nieodpłatnie, błyskawicznie.

Dla wielu lektura była wstrząsem. "Dlaczego to przed nami ukrywano?" - ten ni to żal, ni oskarżenie słyszę do dziś. Co mogłem odpowiedzieć? Że nikt nie chciał czegokolwiek ukrywać, ale zaraz poprawiłem się, że nie wiem też, dlaczego nie chciał odkrywać. - No...

9870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]