Reklama

Kadry roku: Kataklizm w raju

Kadry roku: Kataklizm w raju

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Wybuch Cumbre Vieja jest najdłuższą erupcją w historii wyspy i najdroższą katastrofą naturalną całej Hiszpanii.
EMILIO MORENATTI / AP / EAST NEWS
O

Osiemdziesiątpięć dni płynącej kilometrami lawy, trzęsień ziemi i toksycznego pyłu osiadającego na dachach, samochodach i ulicach. Tak wyglądała jesień na La Palmie.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja 19 września o godzinie 14.13 sparaliżowała życie kanaryjskiej wyspy. Spektakularny pokaz sił natury to fascynujący widok (rzekę rozpalonej lawy szeroką na ponad 3 km widać było doskonale nawet na zdjęciach satelitarnych), ale też ogromne zniszczenia. Ewakuowano ok. 7 tys. osób, strumień lawy zniszczył ponad 3 tys. budynków, a pył w powietrzu wstrzymał normalne życie oraz dwie trzecie lotów na żyjącą z turystyki La Palmę.

Wulkan ucichł 13 grudnia, według naukowców – na dobre. Nawet bez dalszej aktywności wybuch Cumbre Vieja jest najdłuższą erupcją w historii wyspy i najdroższą katastrofą naturalną całej Hiszpanii – straty szacowane są na 842 mln euro. ©℗


...

1214

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]