Reklama

Vonnegut: życie

Vonnegut: życie

10.05.2015
Czyta się kilka minut
Wydaje się, że Kurt Vonnegut to postać doskonale znana.
P

Pamiętamy, głównie dzięki wspomnieniom pisarza, jego akademickie niepowodzenia i wynikającą stąd niechęć do uczonej powagi, traumatyczne przeżycia wyniesione z bombardowanego Drezna i późniejsze zaangażowanie w ruch pacyfistyczny, słynne towarzyskie prowokacje oraz książki – owoce humanistycznej wrażliwości i anarchicznej wyobraźni. Biografia pióra Charlesa Shieldsa uzupełnia ten schematyczny obraz o cały szereg szczegółów: losy życiowe rodziców Kurta, samobójstwo matki, śmierć ukochanej siostry oraz jej męża, w wyniku której Vonnegutowie, rodzice trojga, adoptują kolejną trójkę dzieci, karkołomne plany biznesowe, jak założenie salonu Saaba na Cape Cod... To znakomicie udokumentowana biografia, która wciąga niczym powieść przygodowa, urzeka obyczajowym detalem i skrzy się humorem. Wielowymiarowy portret jednego z najoryginalniejszych pisarzy XX wieku. ©

Charles J. Shields „Zdarza się. Kurt Vonnegut: życie”, przeł. Rafał Lisowski, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2015.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, redaktor Magazynu Literackiego „Książki w Tygodniku”, prozaik, eseista, poeta.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]