Reklama

Ustawa niejawna?

Ustawa niejawna?

03.04.2015
Czyta się kilka minut
Według organizacji pozarządowych prace nad ustawą o dialogu społecznym są prowadzone niejawnie i w wąskim gronie grup interesów, co szkodzi rynkowi pracy.
C

Czytamy, że projekt jest gotowy, został przedyskutowany przez dawnych członków Komisji Trójstronnej z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, minister dał sobie dwa tygodnie na załatwienie sprawy w rządzie, a prezydent Komorowski jest przychylny tym rozwiązaniom. Ale obywatele projektu nie widzieli” – alarmuje Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego. Resort odmawia wglądu w dokument, twierdząc, że prace trwają i do ich zakończenia żadne wiadomości na jego temat nie będą upowszechniane.
Koalicja organizacji pozarządowych (m.in. Fundacja Batorego, Federacja Konsumentów oraz Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”) wystosowała więc list do administracji publicznej oraz uczestniczących w pracach nad ustawą przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców: „Dialog społeczny – nawet ten dotyczący wyłącznie sfery rynku pracy i problemów płacowych – powinien dziś, w dobie gwałtownie zmieniających się form organizacji działalności gospodarczej i zatrudnienia, uwzględniać interesy szerokich grup społecznych (...) Pominięcie interesów osób wchodzących na rynek pracy i tych, które z niego wyszły, bezrobotnych i samozatrudnionych, niepełnosprawnych i zatroskanych efektami środowiskowymi działań gospodarczych, zignorowanie organizacji pozarządowych działających w sferze polityki społecznej (np. w obszarze aktywizacji zawodowej), ochrony praw konsumentów czy organizacji prowadzących przedsiębiorstwa społeczne, uczyni nową instytucję dialogu społecznego strukturą ułomną, nieskuteczną i utrwali jej anachroniczny kształt”.
Na razie pismo nie doczekało się odpowiedzi. Sam projekt ustawy o RDS zaprezentowano na spotkaniu u prezydenta w październiku 2013 r.: związki przygotowały go po zawieszeniu – pół roku wcześniej – prac w Komisji Trójstronnej (uznały wówczas, że dialog w Komisji jest pozorowany). Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, zaprezentowany przez związki i pracodawców rządowi z pominięciem szerszych konsultacji społecznych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]