Reklama

Urząd i charyzmat

Urząd i charyzmat

19.11.2012
Czyta się kilka minut
A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu.
P

Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: »Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono«. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu” (J 20, 1-10).

Maria Magdalena udała się do grobu, a potem pobiegła do Piotra i do Jana. Piotr i Jan... Piotr to autorytet, to urząd, „Skała”, na której Chrystus zbuduje Kościół, „Pasterz”, któremu kilkanaście dni później Jezus powierzy swoje owce. Jan to miłość – „uczeń, którego Jezus miłował”, który „spoczywał na Jego piersi” w czasie Ostatniej Wieczerzy, jedyny, który doszedł na Kalwarię, by być świadkiem Jego śmierci i „zabrać Maryję do siebie”.

Piotr i Jan, autorytet (urząd) i miłość! Czytając Nowy Testament, nie trudno zauważyć, jak często występują oni razem. Pokazuje to zwłaszcza Ewangelia według św. Łukasza (9, 28; 22, 8) i Ewangelia według św. Jana (13...

2843

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]